Depresja to nie ,,widzimisię”
Smutek kojarzymy z emocjonalnym bólem. Może pojawić w na skutek trudnych przeżyć, takich jak bezradność, utrata bliskiej relacji, żałoba czy obiektywnie niełatwa sytuacja życiowa. Smutek wielokrotnie odczuwamy w trakcie życia, jednak jego obecność nie zawsze musi być związana z depresją. O tej chorobie można mówić wówczas, gdy stanom obniżonego nastroju towarzyszy brak energii, niska ocena własnej wartości, przeżywanie radości staje się wręcz niemożliwe, a objawy trwają odpowiednio długo (min. 2 tygodnie). W praktyce psychiatrycznej i psychologicznej depresja jest jednym z najczęściej występujących schorzeń psychicznych.
Objawy depresji
Obezwładniający smutek, brak energii, codzienne aktywności wiążą się z wielkim wysiłkiem i zmuszaniem się, osłabienie koncentracji uwagi i pogorszenie pamięci, brak apetytu i możliwy spadek wagi, zaburzenia snu (charakterystyczne są wczesne pobudki ze snu oraz brak możliwości ponownego zaśnięcia), poczucie bycia niepotrzebnym, myśl, że nic dobrego nas już nie czeka… W skrajnych przypadkach depresji mogą towarzyszyć również myśli i tendencje samobójcze.
Depresja stanowi ogromne obciążenie dla chorującego oraz dla jego otoczenia. Ogranicza aktywność w kluczowych życiowych aktywnościach, takich jak funkcjonowanie rodzinne, praca czy chociażby regeneracja podczas snu. Depresja może również negatywnie wpływać na przebieg leczenia innych chorób oraz stanowić realne zagrożenie samobójcze.
Depresja nie świadczy o słabości
Gdy opisane objawy utrzymują się przez minimum dwa tygodnie, a zmiana w zachowaniu jest coraz wyraźniejsza, sytuację należy skonsultować z lekarzem psychiatrą. Zaleca się leczyć depresje na dwa sposoby: poprzez farmakologiczne leczenie ustalone przez prowadzącego psychiatrę oraz poprzez regularną psychologiczną terapię, która może obejmować interwencję kryzysową i psychologiczne wsparcie oraz psychoterapię.
Zmiany w funkcjonowaniu chorego mogą być przez niego niezauważone lub bagatelizowane. Z tego powodu nieocenionym jest wsparcie rodziny i bliskich osób. Pacjent w depresji nie symuluje- depresja to choroba, która znacznie utrudnia (a czasem uniemożliwia) normalne życie.
Należy pamiętać, że depresja jest uleczalna. Leczenie depresji wymaga aktywnego i świadomego udziału Pacjenta w terapii. Z tego powodu osoby chorej nie należy krytykować za jej stan, a cierpliwie motywować i wspierać w dążeniu do zdrowia i życiowej stabilizacji.
Natychmiastowy kontakt telefoniczny 24/7: 723 338 337