Prywatny ośrodek psychiatrii i psychoterapii
NATYCHMIASTOWY KONTAKT TELEFONICZNY 24/7: 723 338 337

Postanowienia noworoczne a motywacja do terapii

Koniec roku dla wielu osób jest czasem przemyśleń i podsumowań. Często to właśnie w tym okresie dokonujemy bilansu zrealizowanych celów. Dodatkowo tworzymy nowe plany na zbliżający się kolejny rok. W mediach społecznościowych jesteśmy zachęcani do tworzenia tzw. postanowień noworocznych, czyli listy zmian jakie chcemy wprowadzić do naszego życia wraz z wybuchem fajerwerków. Zdaje się jakby nowy kalendarz miał w magiczny sposób ułatwiać nam wprowadzenie życiowych zmian- nierzadko życiową zmianą jest praca nad ważną relacją, zerwanie z uzależnieniem czy podjęcie psychologicznej terapii. Czemu akurat koniec roku utożsamiamy z najlepszym momentem na wewnętrzne przemiany lub zmiany dotychczasowych nawyków? Czy naprawdę wraz z nadejściem nowego roku łatwiej stać się „nową wersją siebie” ?

W każdej zmianie istotną i podstawową kwestią jest motywacja, czyli wszystkie nasze pragnienia i potrzeby, które nijako popychają nas w kierunku określonego celu czy efektu. Rozpoczynając pracę z terapeutą prawdopodobnie zostanie poruszony temat Twojej motywacji do leczenia. W zależności od pochodzenia źródła może ona być wewnętrzna lub zewnętrzna. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy motywatorem do działania jest czynność sama w sobie. Wykonujesz daną aktywność z własnej chęci, bez względu na zewnętrzne nagrody lub kary. Samo działanie staje się dla Ciebie ważne, dostarcza Ci satysfakcji, a dana czynność traktowana jest jako okazja do odkrywania, uczenia się czy wykorzystywania własnego potencjału. Ma to związek z zaspokajaniem takich pragnień jak potrzeba kompetencji, autonomii czy poczucia więzi. W drugim przypadku wykonujemy dane zadanie i obowiązki w celu uzyskania nagrody lub uniknięcia kary. Należy jednak zaznaczyć, że nagroda nie musi być w postaci materialnej. Często robimy coś, aby usłyszeć pochwałę lub otrzymać uznanie czy akceptację bliskich dla nas osób. Oba rodzaje motywacji są ważne w procesie rozwoju człowieka. Często również dochodzi do zmian dotyczących źródła motywacji np. możemy podjąć się działań ze względu na inicjatywę lub wpływ rodziny i po czasie rozwinąć własną motywację wewnętrzną. Z perspektywy dynamiki procesu terapeutycznego korzystniejszy wpływ ma motywacja wewnętrzna, która zapewnia nam wyższy poziom wytrwałości w dążeniu do celu oraz wiąże się z większym zaangażowaniem i łatwiejszym utrzymaniem konsekwencji działań. Ze względu na te dodatkowe korzyści terapeuci pomagają pacjentom odkrywać osobiste motywacje do pracy nad sobą.

Znając już możliwe rodzaje źródeł motywacji człowieka odpowiedź na pytanie w jaki sposób dzień jakim jest Nowy Rok może wzmacniać naszą zmianę staje się prostsza. Budowana narracja wokół postanowień noworocznych zachęca nas do indywidualnej refleksji nad własnymi potrzebami, co zwiększa prawdopodobieństwo kierowania się motywacją wewnętrzną. Zmieniamy coś w naszym życiu, bo samodzielnie dochodzimy do wniosków, że tego pragniemy. To w konsekwencji ułatwia nam wytrwanie w procesie zmiany, a następnie poprawia nasz dobrostan psychiczny. Choć koniec to także nowy początek i możliwe, że po sylwestrowej nocy nasza motywacja do zmiany będzie silniejsza, to każdy moment w ciągu roku jest dobry, aby pomóc sobie i zacząć dbać o swoje zdrowie psychiczne np. odwiedzając Zieloną Klinikę 🙂

Czytaj kolejne

NASZA KLINIKA

  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika

    "Zwyciężyć depresję"

    Poradnik lekarza psychiatry Waldemara Olecha

    Zapisz się na newsletter prowadzony przez specjalistów z Zielonej Kliniki i pobierz poradnik podając swój adres e-mail.