Prywatny ośrodek psychiatrii i psychoterapii
NATYCHMIASTOWY KONTAKT TELEFONICZNY 24/7: 723 338 337

Kiedy psyche wpływa na ciało- zaburzenia psychosomatyczne

Kiedy psyche wpływa na ciało- zaburzenia psychosomatyczne

Przyspieszone tętno, oddech, ból brzucha, pleców, rąk, nóg, stawów, problemy trawienne, a nawet drętwienie kończyn czy swędzenie skóry… Zaburzenia psychosomatyczne mogą przybierać różne formy. Pacjenci z tego rodzaju problemami nierzadko pojawiają się u nas po wieloletniej wędrówce u lekarzy wielu specjalności. Czasem trudno jest im uwierzyć, że ich trudności mogą mieć podłoże psychiczne.

Zależność psyche i soma

Dolegliwości przejawiające się w sferze fizycznej (somatycznej) wpływają również na psychikę. Osoby przewlekle chore somatycznie są silniej narażone na oddziaływanie stresu czy przemęczenia oraz mogą występować u nich objawy o cechach kryzysu psychicznego. Zależność psychiki i ciała jest zauważalna również, gdy mowa o trudnościach natury psychicznej. Stres działa motywująco, należy jednak pamiętać, że jego nadmiar działa na układ nerwowy destrukcyjnie. Związki między zdrowiem fizycznym i psychicznym są przedmiotem zainteresowania działu medycyny i psychologii- psychosomatyki. Psychosomatyka zajmuje się wpływem czynników emocjonalnych na stan zdrowotny człowieka, przy czym czynniki te nierzadko są dla osoby nieuświadomione.

Nadmierne i długotrwałe pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego mogą prowadzić między innymi do trudności z regulowaniem emocji, obniżenia nastroju czy braku chęci do podejmowania aktywności w codziennym życiu. Długotrwałe pobudzenie układu nerwowego ma swoje skutki również w samopoczuciu fizycznym. Możemy czuć się zmęczeni, obolali, a nawet chorzy- stres może bowiem obniżyć odporność nie tylko psychiczną, ale również przyczynić się do zaostrzenia alergii, częstszych przeziębień czy pogorszenia stanu zdrowia w chorobach przewlekłych.

Zaburzenia psychosomatyczne… i co dalej?

Nierzadko Pacjenci cierpiący na zaburzenia psychosomatyczne otrzymują diagnozę zaburzeń lękowych. Bywa, że nieleczone zaburzenia lękowe prowadzą do powstawania kolejnych problemów, a jakże- w sferze psychicznej (np. problem uzależnienia występujący jako skutek nieadaptacyjnego regulowania emocji alkoholem), jak i fizycznej (np. nadciśnienie).

Leczenie zaburzeń psychosomatycznych wymaga zadbania o swój stan fizyczny. Odpowiednia higiena  snu (jego ilość, ale również jakość), aktywność fizyczna, właściwa dieta, relaks i odpoczynek mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia. Techniki relaksacyjne, które z powodzeniem stosujemy w Klinice, regularnie stosowane skutecznie obniżają lęk. Osoby cierpiące na zaburzenia psychosomatyczne o podłożu lękowym nierzadko wymagają profesjonalnego wsparcia. Opieka psychiatryczna i właściwy dobór farmakoterapii oraz podjęcie psychoterapii stanowią krok, który należy podjąć w drodze do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Czytaj kolejne

NASZA KLINIKA

  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika

    "Zwyciężyć depresję"

    Poradnik lekarza psychiatry Waldemara Olecha

    Zapisz się na newsletter prowadzony przez specjalistów z Zielonej Kliniki i pobierz poradnik podając swój adres e-mail.