Prywatny ośrodek psychiatrii i psychoterapii
NATYCHMIASTOWY KONTAKT TELEFONICZNY 24/7: 723 338 337

Jak zachęcać bliską osobę do podjęcia leczenia i terapii?

Czasem najtrudniejszy jest początek – również w leczeniu psychiatrycznym i terapii psychologicznej.  Decyzję o podjęciu terapii mogą blokować różne powody. Najczęściej spotykane są brak w wiary w sens takich oddziaływań, wstyd czy strach przed oceną. Podjęcie terapii ma szansę realnie poprawić jakość życia, podnieść wgląd w przyczyny własnych zachowań oraz wpłynąć na ich korekcję. Może zdarzyć się tak, że bliska nam osoba znajduje się w trudnej sytuacji i z różnych przyczyn nie chce podjąć się leczenia lub psychoterapii. Jak zachęcić męża, żonę lub przyjaciela do rozpoczęcia pracy nad własnym zdrowiem?

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Przekonanie bliskiej osoby do podjęcia terapii może być wyzwaniem. Jesteśmy wtedy świadkiem cierpienia, na które trudno może być nam właściwie zareagować. Frustruje nas, gdy bliska osoba nie widzi potrzeby pomocy i wpada w błędne koło własnych reakcji emocjonalnych. Ważne, by pamiętać o empatii i cierpliwości we wspieraniu bliskiej osoby w trudnym chwilach. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek przydatnych w budowaniu motywacji u osoby bliskiej do podjęcia leczenia stacjonarnego.

Wykorzystaj sprzyjający nastrój.  Namawianie do podjęcia terapii podczas trwającej kłótni nie jest najlepszym pomysłem. Przeprowadź rozmowę na temat terapii, gdy oboje macie przestrzeń na otwartą i szczerą rozmowę oraz gdy jesteście w relatywnie dobrym nastroju.

Słuchaj i usłysz.  Pozwól bliskiej osobie swobodnie opowiedzieć o swojej sytuacji. Nie przerywaj, nie naciskaj, nie oceniaj. Stawianie ultimatum może przynieść odwrotny skutek. Bardzo ważnym jest, aby bliska osoba podjęła decyzję o terapii, gdy będzie na to gotowa.

Opowiedz o swoich odczuciach.  Jeśli nie powiemy drugiej osobie o naszych emocjach – istnieje duża szansa, że ona się o nich nie dowie. Wyraź swoje obawy w nieosądzający sposób. Możesz zacząć od: „Martwię się o Ciebie, bo widzę, że zmagasz się z [konkretnym problemem] i chciałbym, abyś czuł/a się lepiej”.

Podkreślenie korzyści.  W nienachalny sposób zaproponuj podjęcie leczenia psychiatrycznego i terapii. Wyjaśnij, że są to narzędzia, które w znacznym stopniu mogą pomóc w radzeniu sobie z problemami. Możesz opowiedzieć o pozytywnych doświadczeniach własnych lub innych ludzi czy podać przykłady znanych osób, które skorzystały z terapii.

Wspieraj w procesie.  Możesz zaproponować swoją pomoc w procesie kwalifikacji na pobyt terapeutyczno – leczniczy, umówieniu się na wstępną konsultację lub towarzystwo podczas pierwszego spotkania.

Angażuj w proces kwalifikacji na pobyt terapeutyczno – leczniczy.  Jeśli bliska osoba jest sceptyczna wobec podjęcia leczenia stacjonarnego możesz zasugerować samodzielny kontakt z Ośrodkiem. Podczas takiej rozmowy Pacjent może dowiedzieć się więcej o procesie leczenia i ma szanse rozwiać swoje wątpliwości i obawy.

Cierpliwie zachęcaj.  Zdarza się, że decyzja o podjęciu terapii wymaga nabrania pewnej dojrzałości. Nie trać cierpliwości i miej świadomość, że taka decyzja bywa niełatwa. Wspieraj bliską osobę w trudnych chwilach.

 

Czasem życie przynosi wyzwania, takie jak na przykład rozwód, zmaganie się z uzależnieniem czy strata bliskiej osoby. Podjęcie terapii psychologicznej i leczenia dostarczają wsparcia w trudnych chwilach. Najistotniejszym, co możemy dać osobie w potrzebie, jest nasze wsparcie i zrozumienie. Jeżeli mimo starań nie podejmie ona decyzji o leczeniu – musisz to uszanować. Możliwe, że jest to część procesu budowania gotowości do podjęcia  terapii. Czasem wsparcie może polegać na obecności i cierpliwym czekaniu, aż bliska osoba sama zdecyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Natychmiastowy kontakt telefoniczny 24/7: 723 338 337

Czytaj kolejne

NASZA KLINIKA

  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika
  • Zielona Klinika

    "Zwyciężyć depresję"

    Poradnik lekarza psychiatry Waldemara Olecha

    Zapisz się na newsletter prowadzony przez specjalistów z Zielonej Kliniki i pobierz poradnik podając swój adres e-mail.