Prywatny ośrodek psychiatrii i psychoterapii
NATYCHMIASTOWY KONTAKT TELEFONICZNY 24/7: 723 338 337

Stacjonarne leczenie uzależnień (alkoholizm, uzależnienie od leków oraz substancji psychoaktywnych, uzależnienia krzyżowe i inne) w prywatnej klinice psychiatrycznej Zielona Klinika

KOMPLEKSOWY PROGRAM STACJONARNEGO LECZENIA UZALEŻNIEŃ

Specjaliści Zielonej Kliniki są zgodni – uzależnienie to choroba, którą trzeba leczyć. Najskuteczniejszą drogą, która może poprowadzić Cię do sukcesu w drodze do trzeźwego życia jest leczenie stacjonarne. Idealnie jest, gdy ośrodek jest specjalnie przystosowany do leczenia Twojej choroby, gdy masz wsparcie i opiekę specjalistów. Nasza kadra opracowała szereg autorskich metod które zwiększą Twoją szansę wygrania z uzależnieniem. Oferta naszej placówki obejmuje kompleksowe działania mające na celu poprawę Twojego zdrowia i komfortu życia, włączając w to leczenie chorób somatycznych oraz depresji czy nerwicy. Są to choroby, które bardzo często występują jednocześnie z uzależnieniem.

CZYM JEST UZALEŻNIENIE ?

Pojęcie uzależnienia czy nałogu głównie stosowane jest w odniesieniu do danej sytuacji, bądź ściśle określonej substancji – która to w tak ogromnym stopniu oddziałuje na daną osobę, że osoba ta nie jest w stanie z niej zrezygnować. Uzależnienie wyraża się poprzez nieodpartą chęć zażywania pewnych środków czy też wykonywania określonych czynności. Mówi się zatem o uzależnieniach od różnorakich używek, jak: nikotyna, alkohol, narkotyki, leki. Uzależnieniem może stać się praca, robienie zakupów, hazard, gry komputerowe etc.

W CZYM TKWI PROBLEM UZALEŻNIENIA?

Obecnie w społeczeństwie bardzo często przewija się hasło „nałóg”, „uzależnienie”. Można odnieść wrażenie, że jest to problem coraz bardziej powszechny. Osobie uzależnionej trudno przyznać się przed sobą do nałogu, mimo, że nałóg wywiera bardzo negatywny wpływ na życie.

W wyniku tego stanu, zostaje zatracona jakakolwiek kontrola nad myśleniem, zachowaniem a ostatecznie nad własnym życiem. Głównym celem zaczyna stawać się nieustanne i coraz częstsze dążenie do kontaktu z daną substancją bądź sytuacją, doprowadzającą organizm do określonego stanu emocjonalnego. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie choroby i samego siebie w chorobie. Często bliscy osób uzależnionych nie wiedzą, co było przyczyną zażywania środków od których chory jest uzależniony. Obwinianie chorego za stan do którego się doprowadził nie jest dobrym rozwiązaniem. Często na niekorzyść osoby uzależnionej działa podejście stereotypowe do problemu uzależnienia u osób tworzących jego otoczenie. Najczęściej przejawia się to tym, że osoba potrzebująca pomocy utrzymuje swój problem w tajemnicy, nie dzieląc się nim z bliskimi ze względu na obawę przed odrzuceniem go przez rodzinę i społeczeństwo. Sytuacja taka nie działa na korzyść człowieka potrzebującego pomocy. Uzależnienie to proces postępujący, prowadzący w rezultacie do zmian w zachowaniu i myśleniu pogłębiających się wraz z upływem czasu. Na przykładzie uzależnienia od narkotyków pokazać można, w jaki sposób pogłębiające się uzależnienie eliminuje dostarczanie doznań w takim stopniu, jakie towarzyszyły przy pierwszych kontaktach z narkotykiem. Z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do substancji, w związku z tym narkoman zwiększa dawki, częstotliwość przyjmowania narkotyku lub substancję na mocniejszą, by uzyskać oczekiwany efekt. Dla osoby uzależnionej dobrem jest wszystko to, co daje poprawę samopoczucia a złem jest to, co pogarsza nastrój. Uzależniony, aby osiągnąć swój cel potrafi w umiejętny sposób manipulować i szantażować emocjonalnie osoby ze swojego otoczenia a gdy te mu ulegają, wzrasta jego poczucie kontroli.

W JAKI SPOSÓB POMOŻEMY CI WYGRAĆ Z UZALEŻNIENIEM?

W Zielonej Klinice kładziemy nacisk na analizę przyczyn uzależnienia. Pierwszym etapem leczenia osób uzależnionych w Zielonej Klinice jest dokładna diagnoza problemów pacjenta. Określamy, jaka jest ich skala oraz dobieramy odpowiednie techniki terapeutyczne. Ze wszystkich informacji tworzymy wspólnie z pacjentem indywidualny plan terapii, w którym zawiera się klucz do jego zdrowia, nasz wspólny pomysł na zdrowienie. W ramach określonego planu leczenia staramy się konfrontować pacjenta z tym, co się dzieje na skutek zażywania alkoholu, leków czy substancji psychoaktywnych. Uzależnienie to choroba zaprzeczeń, iluzji, kłamstw – osoba uzależniona wypracowuje sobie cały system przekonań, które pozwalają jej żyć w przeświadczeniu, że problem nie istnieje. Naszą rolą jest konfrontowanie pacjenta z tym jak wygląda rzeczywistość. Uczymy osoby uzależnione jak żyć w trzeźwości, pokazujemy po co i jak żyć bez substancji, od której pacjent jest uzależniony. Pokazujemy, że można na trzeźwo tańczyć na imprezie i nawiązywać relację z innymi ludźmi. Podczas terapii odbudowywana jest tożsamość pacjenta. Uzależnienie bardzo niszczy system własnego “ja” i dokonuje głębokich destrukcyjnych zmian – pacjent nie wie kim jest, co jest dla niego ważne, jaki jest cel jego życia. Terapia ma na celu rozwój duchowy, w ramach którego pacjent znajdzie odpowiedź na powyższe pytania. Choroba będzie uleczona tylko wtedy, gdy uzależniony nabierze poczucia własnej wartości oraz znajdzie motywację do dokonania istotnych zmian w swoim życiu. Wszystkie wymienione elementy leczenia są prowadzone w ramach tzw. IPT – Indywidualnego Planu Terapeutycznego. Więcej na ten temat dowiesz się w zakładce „IPT – Indywidualny Plan Terapeutyczny Zielonej Kliniki”.

PRZEBIEG LECZENIA – 3 FAZY

W zależności od stopnia trzeźwości, stanu zdrowia oraz substancji, od której pacjent jest uzależniony, specjaliści Zielonej Klinki podejmują decyzję o konieczności wykonania detoksykacji (odtrucia). Detoksykacja ma na celu odtrucie organizmu pacjenta, które polega na odstawieniu substancji uzależniającej w celu uzyskania lepszego samopoczucia psychicznego i fizycznego. W ramach detoksykacji stosuje się różne metody – miedzy innymi wlewy kroplowe i leki. Detoksykacja trwa w zależności od stanu zdrowia pacjenta (może trwać od 3 do 10 dni, czasami dłużej). Odtrucie jest bardzo istotnym elementem zdrowienia – w przypadku uzależnienia od alkoholu, w zawiązku z nagłym odstawieniem i spadkiem stężenia alkoholu we krwi mogą nastąpić napady drgawkowe (padaczka). Do dwóch tygodni od odstawienia może pojawić się psychoza objawiająca się majaczeniem alkoholowym. W takich przypadkach niezbędna jest całodobowa opieka medyczna oraz stały dozór pacjenta.

Kolejnym etapem leczenia jest terapia prowadzona w ramach Indywidualnego Planu Terapeutycznego (tzw. IPT) . Głównymi technikami leczenia na tym etapie jest psychoterapia oraz wiele innych metod terapeutycznych stosowanych w Zielonej Klinice. Terapia dla ludzi uzależnionych od alkoholu może trwać od czterech do sześciu tygodni (w określonych przypadkach ten okres może się jeszcze wydłużyć). W przypadku uzależnienia od leków oraz substancji psychoaktywnych leczenie przebiega dłużej, a to jak długo ono będzie trwało, jesteśmy w stanie określić po wstępnym etapie leczenia pacjenta w Zielonej Klinice.

Ostatni etap leczenia nie jest już prowadzony stacjonarnie. Gdy już najgorsze masz za sobą, nie powinieneś zaprzestać pracować nad swoim zdrowiem. Specjaliści Zielonej Kliniki pomogą przygotować Twój indywidualny plan dalszego leczenia z szeregiem różnych zaleceń i wskazówek. Nie oznacza to, że nie będziesz mógł nas odwiedzać i konsultować swojego stanu zdrowia. Nasi specjaliści będą Cię wspierać, a nasza placówka jest zawsze na Ciebie otwarta.

PROBLEM U BLISKICH OSOBY UZALEŻNIONEJ

Zaburzenia funkcjonowania życia rodzinnego, cierpienie zarówno dzieci jak i dorosłych, nieustanny stres – to skutek życia z osobą uzależnioną. Członkowie rodziny osoby uzależnionej postawieni są w bardzo trudnej sytuacji z czego niejednokrotnie nie zdają sobie z tego sprawy bądź też nie dopuszczają do siebie myśli, że to właśnie oni zostali dotknięci tym problemem. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na tzw. współuzależnienie. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy znajdujemy się dłuższy czas w sytuacji prowadzącej do ograniczania naszej swobody przez patologiczne zachowania osoby uzależnionej. Taką osobą może być zarówno członek rodziny jak i inne bliskie nam osoby. Problemem współuzależnienia mogą być dotknięte zwłaszcza osoby towarzyszące uzależnionym na co dzień, służące im swoim wsparciem, a ostatecznie rozwiązujące ich problemy z często nadmiernym zaangażowaniem. Sytuacja często przybiera taki obrót, że to osoba nieuzależniona angażuję się w rozwiązywanie problemu podczas gdy sam uzależniony odsuwa się w cień. Osoba uzależniona koncentruje się przede wszystkim na obiekcie uzależnienia, a współuzależniony natomiast koncentruje się na sobie uzależnionej oraz na jego problemach. Życie zaczyna toczyć się wokół tego problemu, uzależnienie staje się centralną kwestią w życiu. Życie z osobą uzależnioną to ciągły stres i napięcie emocjonalne u tych, którzy otaczają uzależnionego. Funkcjonowanie w takiej sytuacji prowadzi do problemów emocjonalnych i fizycznych współuzależnionych. Problem staje się punktem odniesienia dla wszystkich aktywności podejmowanych przez rodzinę. W ramach terapii osób uzależnionych nie zapomnieliśmy o bliskich im osobom. Przygotowaliśmy dla rodziny uzależnionej osoby specjalny program opieki, który pomoże uporać się z problemem polegającym na życiu z osobą chorą. Bliscy uzależnionych otrzymują od nas porady, a w trakcie pobytu pacjenta w ośrodku przynajmniej raz próbujemy doprowadzić do wspólnego spotkania i wspólnej sesji rodzinnej.

Jeśli zastanawiasz się czy warto odbyć swoje leczenie zapraszamy do zapoznania się z zakładką “Czy warto”

Podstawowym warunkiem przyjęcia do Zielonej Kliniki jest zgoda pacjenta na leczenie. Z uwagi na prywatny charakter oferowanych usług, nie wymagamy skierowania na leczenie.

Natychmiastowy kontakt telefoniczny 24/7: 723 338 337

O Klinice
O Klinice
O Klinice
O Klinice
O Klinice

NASZA KLINIKA

 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika
 • Zielona Klinika

  "Zwyciężyć depresję"

  Poradnik lekarza psychiatry Waldemara Olecha

  Zapisz się na newsletter prowadzony przez specjalistów z Zielonej Kliniki i pobierz poradnik podając swój adres e-mail.